Emma - DMJX-studerende på studieophold ved Bond University

Emma

Gold Coast, Australien

Bond University

Jeg er 26 år og læser en professionsbachelor i kommunikation på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole (DMJX). I efteråret 2026 har jeg byttet hverdagen i Danmark ud med et semester på Bond University på Gold Coast i Australien. Her deler jeg mine oplevelser med studielivet, hverdagen og alt det, der følger med at være på udveksling på den anden side af jorden.

Læs mere om Emma

På DMJX er der gode muligheder for at gøre sin uddannelse international, blandt andet gennem praktik og udveksling. For mig har det altid været ret naturligt at søge mod udlandet. Jeg har tidligere boet og arbejdet i både Frankrig og Schweiz, og Australien har længe stået højt på min bucket list. Derfor var jeg heller ikke særlig meget i tvivl om, hvor mit udvekslingssemester skulle gå hen.

Jeg valgte Bond University af flere forskellige grunde. Først og fremmest blev jeg tiltrukket af det store udvalg af fag og muligheden for at vælge fag ud fra mine egne interesser. Samtidig kunne jeg godt lide, at Bond er et mindre universitet med små hold og meget fokus på den enkelte studerende. Det giver en anden form for undervisning og studiemiljø, end jeg er vant til hjemmefra.

Derudover har Bond et stort fokus på sport og nogle gode sportsfaciliteter, som studerende kan benytte, uanset om man er nybegynder eller dyrker sport på højt niveau. Og så er det selvfølgelig svært at komme uden om beliggenheden. Gold Coast kombinerer strand, hav og fantastisk natur med byliv og masser af ting at lave. Det var helt klart også en stor del af tiltrækningen ved at vælge Bond.

Mine forventninger til opholdet handlede fra starten om meget mere end selve studiet. Fagligt glædede jeg mig til at kunne fordybe mig i nogle fag, som rammer mine personlige interesser, men mindst lige så meget til at opleve en helt anden kultur og hverdag, møde mennesker fra hele verden, udfordre mig selv og opleve Australien både gennem studielivet og alt det udenom.

Kommer snart

Den første tid på Gold Coast

Emmas første indtryk af Gold Coast, Bond University, studiestarten og det at skabe en ny hverdag i Australien.

Kommer senere

Fag og studieliv på Bond

Om fagene, de små hold, undervisningsformen og forskellene mellem studielivet på DMJX og Bond University.

Kommer løbende

Video og hverdagsglimt

Korte videoer og glimt fra campus, Gold Coast, studiemiljøet, sporten og Emmas hverdag i Australien.

Kommer løbende

Tips og oplevelser

Emmas erfaringer, anbefalinger og tips til andre studerende, der overvejer Bond University eller et semester i Australien.

Billeder og videoer fra Emmas ophold

Nyt indhold tilføjes løbende

Studielivet på Bond

Campus, undervisning, studiemiljø, sport og hverdagen som studerende på Bond University.

Billeder og videoer fra Bond kommer snart

Gold Coast & Australien

Strand, natur, byliv, venner og oplevelser uden for undervisningen.

Nye billeder og videoer tilføjes løbende

Spørgsmål og svar om mit studieophold på Bond University

Her deler jeg løbende svar på spørgsmål om Bond University, Gold Coast og hverdagen som DMJX-studerende i Australien.

Hvorfor valgte du Bond University?

Jeg valgte Bond af flere forskellige grunde. Først og fremmest blev jeg tiltrukket af det store udvalg af fag og muligheden for at vælge fag ud fra mine egne interesser.

Jeg kunne også godt lide, at Bond er et mindre universitet med små hold og meget fokus på den enkelte studerende. Det giver en anden form for undervisning og studiemiljø, end jeg er vant til hjemmefra.

Derudover har Bond stort fokus på sport og nogle gode sportsfaciliteter, og så spillede beliggenheden på Gold Coast selvfølgelig også en stor rolle.

Hvorfor ville du på studieophold i Australien?

For mig har det altid været ret naturligt at søge mod udlandet. Jeg har tidligere boet og arbejdet i både Frankrig og Schweiz, og Australien har længe stået højt på min bucket list. Derfor var jeg heller ikke særlig meget i tvivl om, hvor mit udvekslingssemester skulle gå hen.

Hvad glædede du dig mest til ved opholdet?

Mine forventninger handlede fra starten om meget mere end selve studiet. Fagligt glædede jeg mig til at kunne fordybe mig i fag, som rammer mine personlige interesser, men mindst lige så meget til at opleve en helt anden kultur og hverdag.

Jeg glædede mig også til at møde mennesker fra hele verden, udfordre mig selv og opleve Australien både gennem studielivet og alt det udenom.

Hvordan er studielivet på Bond sammenlignet med DMJX?

Svar kommer senere, når Emma har delt sine erfaringer fra undervisningen og studielivet på Bond.

Hvordan bor du på Gold Coast?

Svar kommer senere.

Har du et spørgsmål til Emma?

Send dit spørgsmål til Emma.