Efter at have afsluttet sin gymnasiale uddannelse på Nyborg HHX, valgte Alexander at forfølge sin drøm om at læse psykologi – ikke i Danmark, men under varmere himmelstrøg i Spanien. I dag læser han en hel bacheloruddannelse i psykologi på Universidad Católica de Murcia (UCAM), hvor han kombinerer studierne med et liv fyldt med solskin, padel og personlig udvikling. Læs med og få et indblik i Alexanders hverdag i Murcia og hans oplevelser med UCAM.
Jeg vidste, at jeg gerne ville læse psykologi, og da jeg en dag hørte om muligheden for at studere i udlandet, blev jeg grebet af idéen. Jeg begyndte at undersøge mulighederne og stødte på Studysea, som hjalp mig videre i processen. Blandt de universiteter, de foreslog, var UCAM det sted, jeg følte mig mest draget af. Det var kun en fordel, at deres psykologiuddannelse ligger pænt på flere rangeringslister.
Undervisningen ligger fast hver dag fra kl. 9 til 14.30, og det synes jeg er overskueligt og giver nogle gode, korte dage. Studiet er internationalt, så man møder medstuderende fra hele verden, hvilket gør undervisningen mere lærerig, fordi man hele tiden får nye perspektiver med. Som ny studerende i udlandet har det også været en stor hjælp, at universitetets student care-kontor er så imødekommende. De har virkelig været gode til at hjælpe med alt det praktiske i starten, og det gjorde det nemmere for mig at falde godt til.
Derudover er UCAM et virkelig smukt universitet, der er bygget omkring en gammel kirke. Det giver bare nogle særlige omgivelser at studere i.
En af de oplevelser, der klart skiller sig mest ud, var at bo i en penthouselejlighed i mit første studieår. Muligvis den bedste lejlighed i området. Jeg boede sammen med en studiekammerat fra Sverige i et helt nyt kompleks med swimmingpool og en fantastisk udsigt over byens lys om aftenen. Det var selvfølgelig en dyr løsning, så året efter fandt jeg noget mere budgetvenligt, men det var en virkelig fed start på opholdet.
En anden særlig oplevelse var en af mine undervisere, en teologilærer, der både som menneske og i kraft af sin viden om religioner og livet generelt var enormt inspirerende. Uden for undervisningen har jeg brugt meget tid på padel og træning. Der ligger både padelbane og træningscenter tæt på universitetet, og det er klart der, jeg opholder mig mest efter skoletid. Gennem hverdagen har jeg også fået opbygget relationer til forskellige lokale, blandt andet min frisør og en tjener på en café, jeg ofte kommer på. Det er små ting, men de har været med til at gøre stedet til mere end bare et midlertidigt ophold.
Hvis du overvejer at læse på UCAM, vil jeg sige, at det er vigtigt at være åben over for den mere afslappede studiekultur, som er typisk for Spanien. Særligt psykologiuddannelsen kan opleves mindre intensiv end i Danmark, men det betyder ikke, at oplevelsen er mindre værdifuld. Min anbefaling er at gribe chancen for at lære både fagligt og personligt, og at prøve at se dit udlandsophold som en mulighed for at vokse som menneske, ikke kun som studerende. For selvom uddannelse er vigtig, tror jeg i sidste ende, at den vigtigste uddannelse er den, vi tager i os selv.
Det bedste har helt klart været den støtte og tryghed, Studysea har givet gennem hele ansøgningsprocessen. De har været enormt hjælpsomme, både med selve ansøgningen til universitetet og med alle de spørgsmål og usikkerheder, der naturligt kan opstå, når man står over for at skulle flytte til udlandet. Det har gjort hele processen meget mere overskuelig og mindre stressende. Jeg vil bestemt anbefale andre at søge gennem Studysea!
Læs om Alexanders beslutning om at læse psykologi i udlandet
Vil du også studere i udlandet? Få gratis vejledning via Studysea
Alexander Witzel