På universitetet kan du læse som study-abroad studerende i 1-2 semestre eller hele bachelor- eller masteruddannelser (kandidat). Som studerende på California State University San Marcos kan du følge spændende fag og uddannelser inden for bl.a. disse fagområder:
Fold sektionerne ud forneden for at læse mere om dine muligheder
Study abroad er en betegnelse for et studieophold i udlandet, hvor du ikke afslutter en hel uddannelse i udlandet. Study abroad minder meget om udveksling og varer 1-2 semestre. Ved udveksling rejser du ud gennem en udvekslingsaftale på din danske uddannelsesinstitution og får hjælp af det internationale kontor. Ved study abroad finder du selv et relevant universitet i udlandet, du ønsker at læse på. Vælger du et af Studysea’s partneruniversiteter, får du gratis hjælp af Studysea gennem ansøgningsprocessen. Se uddybning på vores side om udveksling og study abroad.
Er du study abroad studerende, kan du læse mere om dine studiemuligheder, og finde frem til de fag der udbydes på universitetet ved at benytte denne fagdatabase (hvis der spørges om password, så prøv at trykke på linket igen).
Hvis du skal afsted i et efterårssemester skal du vælge “Fall” under “term” og hvis du skal afsted i et forårssemester skal du vælge “Spring” da mange fag forventes at gå igen i tilsvarende semestre efterfølgende år.
Bemærk at du også kan finde fagbeskrivelserne frem ved at trykke på fagets fagkode.
Fagkoderne viser hvilket fagområde fagene tilhører og hvilket niveau faget er på. Den første række bogstaver er en forkortelse af fagområde, eksempelvis Marketing = MKTG. Første tal i talrækken, angiver hvilket niveau faget er på. Hvis tallet er mellem 001 og 499 er det fag på bachelorniveau. Fag mellem nr. 500 og 699 er på kandidatniveau.
Se universitetets officielle forklaring på fagkodesystemet.
12-15 units på bachelorniveau eller 9-12 units på kandidatniveau på California State University San Marcos svarer som regel til 30 ECTS, men husk det er din danske uddannelsesinstitution som afgør hvor mange fag du skal følge for at få merit. De fleste fag på California State University San Marcos giver 3 credits.
Er du sabbatårsstuderende, kan du læse mere om dine studiemuligheder, og finde frem til de fag der udbydes på universitetet ved at benytte denne fagdatabase (hvis der spørges om password, så prøv at trykke på linket igen).
Hvis du skal afsted i et efterårssemester skal du vælge “Fall” under “term” og hvis du skal afsted i et forårssemester skal du vælge “Spring” da mange fag forventes at gå igen i tilsvarende semestre efterfølgende år.
Bemærk at du også kan finde fagbeskrivelserne frem ved at trykke på fagets fagkode.
Fagkoderne viser hvilket fagområde fagene tilhører og hvilket niveau faget er på. Den første række bogstaver er en forkortelse af fagområde, eksempelvis Marketing = MKTG. Første tal i talrækken, angiver hvilket niveau faget er på. Hvis tallet er mellem 001 og 499 er det fag på bachelorniveau. Har du kun en gymnasial uddannelse, skal du ikke forvente at få fag godkendt over niveau 300.
Se universitetets officielle forklaring på fagkodesystemet.
12-15 credit units på bachelorniveau svarer som regel til 30 ECTS hvilket man læser på et semester i Danmark. De fleste fag på California State University San Marcos giver 3 credit units.
Se hvilke hele uddannelser du kan læse:
Se hvilke hele masteruddannelser (kandidatuddannelser) du kan læse: