På University of Waikato kan du læse som study-abroad og sabbatårs studerende i 1-2 semestre (trimestre) eller hel uddannelse på bachelor- eller kandidatniveau. Universitetet har et bredt udvalg af fag og uddannelser som er opdelt i følgende fagområder:
Fold sektionerne ud forneden for at læse mere om dine muligheder
Waikato’s study abroad program giver dig mulighed for at læse fag (kaldes papers) som du kan få meritoverført til din uddannelse i Danmark. Du kan læse i et eller to semestre som study abroad studerende.
Søg i universitets database for at finde fag via vejledningen forneden:
Har du brug for at browse igennem alle fag for fx at finde en fagkode, eller for at se alle fag udbudt i en specifik periode, kan du også benytte Waikato’s paper catalogue.
Det første tal i fagkoden angiver hvilket år/niveau faget undervises på. Fag undervist på kandidatniveau indikeres via fagkode 5xx eller højere.
Eksempelvis: ACCTN502 – Advanced Financial Reporting (et regnskabsfag på kandidatniveau)
Som international studerende kan du læse mellem 45 og 60 credits i et trimester. 60 credits svarer som regel til 30 ECTS, men husk det er din danske uddannelsesinstitution som afgør hvor mange fag du skal følge for at få merit. På bachelorniveau er de fleste fag på 15 credits (7,5 ECTS) og på kandidatniveau varierer antal credits pr. fag.
Når du skal søge forhåndsgodkendelse ved dit danske uddannelsessted skal du normalt indsende fagbeskrivelser. Når du har fundet dit fag via universitetets database, kan du klikke på fagtitlen og du vil så få fagbeskrivelsen online som du kan printe eller linke til. Har du behov for mere detaljerede fagbeskrivelser skal du scrolle ned til overskriften “Paper Outlines for” og klikke på linket for fagkoden. Alternativt kan du sende fagtitel og fagkode på relevante fag, hvorefter Studysea kan indhente detaljerede fagbeskrivelser fra University of Waikato hvis de ikke er tilgængelige online.
Waikato’s sabbatårs program giver dig mulighed for at læse fag (kaldes papers) som du kan få meritoverført til en hel uddannelse på University of Waikato (og muligvis andre universiteter). Du kan læse i et eller to trimestre som sabbatårs (gap year) studerende.
Søg i universitets database for at finde fag via vejledningen forneden:
Har du brug for at browse igennem alle fag for fx at finde en fagkode, eller for at se alle fag udbudt i en specifik periode, kan du også benytte Waikato’s paper catalogue.
Som international studerende kan du læse mellem 45 og 60 credits i et trimester. 60 credits svarer som regel til 30 ECTS, hvilket er et fuldtidssemester på et universitet i Danmark. På bachelorniveau er de fleste fag på 15 credits (7,5 ECTS).
Se hvilke hele uddannelser du kan læse: